Wykładowcy
ppłk dr n. med. Radosław Tworus
Specjalista psychiatra, Kierownik Psychiatrii i Stresu Bojowego WIM, specjalista naukowo-
-techniczny Katedry Psychopatologii i Psychoterapii Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Główne zainteresowania naukowo-badawcze to zaburzenia psychiczne, związane ze stresem traumatycznym ze szczególnym nastawieniem na zaburzenia psychiczne współczesnego pola walki oraz zaburzenia psychiczne występujące u ofiar wypadków, katastrof, urazów wielonarządowych. Interesuje się dodatkowo zagadnieniami agresji i przemocy, problematyką sądowo-psychiatryczną dotyczącą żołnierzy jako sprawców i ofiar przestępstw, psychiatrią konsultacyjną. Autor ok. 70 publikacji naukowych dotyczących ww. zagadnień klinicznych. Kieruje i współpracuje w realizacji projektów naukowo-badawczych dotyczących diagnostyki, leczenia i psychoterapii zaburzeń psychicznych występujących u żołnierzy powracających z zagranicznych misji wojennych oraz ich rodzin.
mgr Sylwia Szymańska
Specjalista psycholog kliniczny i psychoterapeuta poznawczo-behawioralny. Z Kliniką Psychiatrii i Stresu Bojowego WIM związana od momentu jej założenia. Od 2011 roku kieruje pracą zespołu psychologów w oddziale całodobowym KPiSB. Zajmuje się w szczególności diagnozą kliniczną i psychoterapią pacjentów hospitalizowanych w Klinice. Jej główne zainteresowania naukowo-badawcze to zaburzenia psychiczne związane ze stresem traumatycznym w wyniku działań wojennych, diagnoza i psychoterapia traumy wojennej. Jest współautorką około 20 publikacji naukowych dotyczących ww. zagadnień klinicznych. Współpracuje w realizacji projektów naukowo-badawczych dotyczących diagnozy, metod psychoterapeutycznych stresu pourazowego i oceny efektów psychoterapii zaburzeń psychicznych występujących u żołnierzy PKW oraz ich rodzin. Posiada doświadczenie w prowadzeniu szkoleń dotyczących diagnozy i terapii PTSD organizowanych przez zespół KPiSB.
mgr Monika Filarowska
Absolwentka Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Doktorantka w Katedrze Psychologii Klinicznej Rodziny i Dziecka Wydziału Psychologii UW. W trakcie szkolenia terapeutycznego. Od 2012 roku kieruje Zespołem Psychotraumatologicznym działającym w ramach Centrum Urazowego dla Województwa Mazowieckiego przy Wojskowym Instytucie Medycznym. Udziela konsultacji pacjentom po urazach hospitalizowanym w WIM oraz ich rodzinom. Prowadzi psychoterapię krótkoterminową osób po zdarzeniach traumatycznych w Poradni Zdrowia Psychicznego WIM.